Přeskočit na obsah

Orawka (okres Nowy Targ)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orawka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátPolskoPolsko Polsko
Orawka
Orawka
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 054 (2021)[1]
Správa
PSČ34-480
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o obci v okrese Nowy Targ v Polsku. O obci v okrese Rimavská Sobota na Slovensku pojednává článek Orávka.

Orawka (slovensky Oravka) je obec na polské Oravě, v gmině Jabłonka, v okrese Nowy Targ, který je součástí Malopolského vojvodství. Leží na řece Černá Orava. Přes obec vede evropská silnice E77.

V obci se hovoří oravským nářečím.

Části obce

[editovat | editovat zdroj]

Cisconiówka, Farska, Kuligówka, Podkościół, Płócienkówka, Rola Wronowa, Sołtystwo, Świnkowa, Utratowa, Zawoda

Dziedzicowa, Marchewki, Studzianki, Szklarze

Do roku 1918 byla obec součástí Uherska, poté součástí první československé republiky. Od roku 1920 do roku 1939 byla součástí druhé polské republiky. V letech 1939 až 1945 byla součástí Slovenska.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Kostel sv. Jana Křtitele - z pol 17. století, jednolodní, srubová stavba, celá pokrytá šindelem, s charakteristickou věží. Je považován za jeden z nejcennějších dřevěných kostelů v jižním Polsku. Nachází se na stezce dřevěné architektury Malopolského vojvodství.
  • Barvírna plátna. Vedle kostela stojí barvírna z 18. století, sklepy sloužily jako skladiště na obchodní cestě z Polska do Uher.
  • Pavol Vitkai (1779–1842) , kněz, kanovník pro oravský distrikt, přísedící oravské soudní stolice, botanik a autor první botanické sbírky Oravy Flora Arvensis z roku 1822

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Orawka (województwo małopolskie) na polské Wikipedii a Oravka (Poľsko) na slovenské Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2022-10-04].

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]